2011: eddig az export mentett meg bennünket

Az idei első negyedévben 2,2 százalékkal növekedett a magyar gazdaság, de ez az emelkedés szinte csak az exportnak köszönhető - véli a GKI Gazdaságkutató Zrt. A kormány tervei jó irányba haladnak, ezek azonban kidolgozatlanok, így továbbra is sok a bizonytalanság.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar gazdaság 2011. I. negyedévében még mindig az EU átlagától (2,5%) elmaradva (2,2%) növekedett. A 2009-ben kétszámjegyű visszaesést elszenvedő észt és litván gazdaság 7-8%-os dinamikája mellett figyelemre méltó a német (4,8%), az osztrák (4%) és a szlovák (3,6%) fejlődés. A folytatódó görög és portugál visszaesés mellett Romániában már stagnálás volt tapasztalható.

A magyar bővülés szinte kizárólag az exportnak volt köszönhető. Az ipari kivitel 17%-os növekedésével szemben a belföldi értékesítés volumene 5%-kal csökkent. A kivitel gyorsabban fejlődött, mint 2010-ben, de az első hónapokhoz képest márciusban lassulás volt tapasztalható, s májusban az ipari várakozások is jelentősen romlottak. Ez a következő hónapokra némi lassulást vetít előre. Az építőiparban folytatódott a 2006 óta tartó visszaesés, a bruttó termelés I. negyedévi 7%-os csökkenése a magasépítés 2%-os és a mélyépítés 14%-os mérséklődésének eredője. Különösen az állami és lakossági finanszírozású fejlesztések estek vissza. Az átadott lakások száma több mint egyharmadával csökkent, a kiadott építési engedélyek száma a felére zuhant.

Az összességében valószínűleg inkább csak stagnáló szolgáltatások közül a külső kereslethez kötődő turisztikai ágazat növekedésre is képes volt. A magasabb jövedelműek kereslete miatt a belföldi forgalom is emelkedett, de a külföldi vendégéjszakák száma így is gyorsabban nőtt (7%) a belföldieknél (5%). A kiskereskedelmi forgalom az első negyedévben stagnált, a pénzügyi szférában a nemfizető hitelek aránya még tovább nő, ugyanakkor a válságadó (mely sokkal nagyobb, mint más országokban), valamint a jelzálog-hitelezés befagyása erőteljesen fékezi a kilábalást, az aktivitási hajlandóságot. 2011. I. negyedévében a lakossági lakás- és fogyasztási, valamint a vállalati hitelek állománya is csökkent, utóbbiaknál a hitelezési feltételek is szigorodtak. Ehhez a bankok alacsony jövedelmezőségén kívül a külföldi devizaforrások szűkülő és dráguló elérhetősége is hozzájárult.

Jó, de kidolgozatlan a kormány irányvonala

A kormány gazdaságpolitikája - melynek fontos jellemzője volt a költségvetési mozgástér bővítéséért (vagyis további eladósodásért!) folytatott küzdelem és a nem szokványosnak nevezett (államosító, populista és alkotmánysértő) gazdaságpolitikai eszközök alkalmazása - 2011 tavaszán a Széll Kálmán Terv majd a konvergencia-program bejelentésével irányultságában helyes fordulatot vett. A fenntartható egyensúly megteremtése került a fókuszba. Ugyanakkor az új irányvonal szakmailag még mindig kidolgozatlan, az ismertté vált elgondolások az intézményi és működési reformok helyett túlzottan a szociális transzferek megkurtítására és a klasszikus általános költségvetési restrikcióra koncentrálnak. A már bejelentett lépések egy része nagy társadalmi ellenállásba ütközik, miközben fennmaradt a kettős beszéd, nem került sor a gazdaságpolitikai váltás deklarálására, ami önmagában korlátozza annak megvalósíthatóságát.

A fordulat azonban egyelőre így is óvatos bizalmat keltett a külföldi befektetőkben. A tavasszal kissé erősödő forint azonban a magas jegybanki alapkamatnak és a kedvező külső egyensúlynak is köszönhető, míg a május végi gyengülésben az újabb görög (s ezzel euró-) krízisnek volt nagy szerepe. Miközben a megkezdett gazdaságpolitikai váltás következtében a kormány egyensúlyi és finanszírozási céljai 2011-2012-ben, amint arra a magas kamat-felárral sikeres devizakötvény-kibocsátások is utalnak, ha nem is olcsón, de nagyjából elérhetőnek látszanak, az elmúlt év „nem szokványos gazdaságpolitikája" következtében tovább gyengült tőkevonzó és növekedési képesség visszaszerzésének mikéntje még nem látszik.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo