0,1 %-ot tévedett a kormány

A kormányzati szektor 2009. évi hiánya - az előzetes adatok szerint - 1.035 milliárd forint volt, a GDP 4 százaléka, ez a 2008. évihez képest 30 milliárd forinttal, GDP-arányosan 0,2 százalékponttal magasabb - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön. A kormányzati cél 3,9 százalékos GDP-arányos eredményszemléletű államháztartási hiány elérése volt.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kormányzati szektor hiánya 2009. negyedik negyedévben a 284,5 milliárd forint volt, a negyedéves GDP 4,3 százaléka, szemben a 2008. negyedik negyedévi 553,5 milliárd forint hiánnyal, ami a GDP 8,4 százalékát tette ki. A 2009. harmadik negyedévi hiány a kormányzati szektorban 243 milliárd forint, a GDP 3,7 százaléka volt. (A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint Magyarország pénzügyi helyzete ugyan javult, ám kockázatokat lát a 2010-es hiánycél teljesítését illetően.)

Az előző évinél nagyobb tavalyi hiány a bevételeknek a kiadásoknál nagyobb visszaesésével magyarázható. A 30 milliárd forinttal magasabb deficit a bevételek 0,9 és a kiadások 0,6 százalékos visszaesésének eredőjeként alakult ki. A nemzeti számlák rendszere (ESA95) alapján 2009-ben a kormányzati szektor bevétele 11.949,5 milliárd forint, kiadása 12.984,5 milliárd forint volt. A jövedelemadó-bevételek 9,1, a társadalombiztosítási hozzájárulások 7,3 százalékkal csökkentek. A termelési és az importadók ugyanakkor 2,6 százalékkal, ezen belül az áfabefizetések 8,0 százalékkal emelkedtek, ami elsősorban az adókulcs július 1-jei emelésére vezethető vissza. A kiadásokon belül a 10,4 százalékkal nőttek a kamatkiadások, és 4,1 százalékkal a dologi kiadások, ugyanakkor a felhalmozási kiadások 7,7 százalékkal, a munkavállalói jövedelmek 4,9 százalékkal estek vissza, a pénzbeni társadalmi juttatások 0,3 százalékkal csökkentek.

A negyedik negyedévben a kiadások 9,4 százalékkal alacsonyabbak voltak az előző év azonos időszakához képest, ami elsősorban a pénzbeni társadalmi juttatások 9,7 százalékos visszaesésével, a 13. havi nyugdíj megszüntetésével magyarázható. A negyedik negyedévben a bevételek 2,8 százalékkal csökkentek a 2008. negyedik negyedévihez viszonyítva. A bevételeken belül legdinamikusabban az áfabefizetések, 18,7 százalékkal nőttek, miközben a jövedelemadó-bevételek 17 százalékkal visszaestek.

A KSH tájékoztatása szerint a kormányzati szektor "maastrichti" hiánya 2009-ben a nemzeti számlák előzetes adatai alapján 1.056 milliárd forint, a GDP 4,0 százaléka volt. Az adatokat a KSH a túlzott hiány eljárásról (Excessive Deficit Procedure - EDP) szóló jogszabály alapján, a nemzeti számlák európai rendszerében (ESA95) foglalt módszertani előírásoknak megfelelően jelentette az EU statisztikai hivatalának, az Eurostatnak.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo