Gazdasági kilátások cikkek


Álom a kormány egyszámjegyű inflációja?

Álom a kormány egyszámjegyű inflációja? 

Idén 0,5 százalékos visszaesés és 19 százalékos infláció várható a GKI szerint.
Mi lettünk Európa legpesszimistább népe

Mi lettünk Európa legpesszimistább népe 

Legfőképp a folyamatos áremelkedés miatt aggódnak a magyarok, és európai összehasonlításban is borúlátóak
Soha nem volt annyira rossz a helyzet, mint most

Soha nem volt annyira rossz a helyzet, mint most 

Mínusz 15 ponttal az eddigi legalacsonyabb értékét vette fel a K&H nagyvállalati növekedési index, amely a hazai nagyvállalatok várakozásait mutatja.
Német nagyvállalati vezetők mondták el, miként látják a jövőt

Német nagyvállalati vezetők mondták el, miként látják a jövőt 

Meglepően optimistának találta a pénzügyi vezetők körében uralkodó hangulatot a Deloitte könyvvizsgáló és üzleti tanácsadó vállalat.
Fény az alagút végén? Így látják a magyar gazdaságot a vállalatok

Fény az alagút végén? Így látják a magyar gazdaságot a vállalatok 

A márciusi beszakadás, majd az áprilisi és májusi pesszimizmus után úgy tűnt a nyáron, hogy a vállalatok már látják az alagút végét, és fellendülést jelzett a Beszerzési Menedzserindex (BMI). A legfrissebb szeptemberi érték azonban ismét óvatosságra int.
Koronavírus: elárulta az államtitkár, hol vívják a második csatát

Koronavírus: elárulta az államtitkár, hol vívják a második csatát 

Minden jel arra utal, hogy készülhetnek a cégek, ősszel újabb támogató intézkedések jöhetnek a koronavírus-járvány miatt. Már korábban kiderült, hogy a kormány újabb csomagon dolgozik, most pedig egy államtitkár utalt arra, hova fog fókuszálni a kormány.
Orbán Viktor elárulta a kibővített gazdaságvédelmi terv újabb részleteit

Orbán Viktor elárulta a kibővített gazdaságvédelmi terv újabb részleteit 

A miniszterelnök az Operatív Törzs szokásos napi sajtótájékoztatója előtt beszélt röviden.
Közelít a recesszió? Már bizonytalannak látjuk a jövőt

Közelít a recesszió? Már bizonytalannak látjuk a jövőt 

A gazdasági elemzők jó része a gazdaság globális lassulását jósolja idén. Magyarországon a hiteltartozások és a számlák kifizetése kevésbé jelent kockázatot, mint az EU nagy részén - derült ki egy friss felmérésből.
Jön az új gazdaságvédelmi akcióterv 2020-ban

Jön az új gazdaságvédelmi akcióterv 2020-ban 

Az adóterhek csökkentéséről szól a kormány gazdaságvédelmi akcióterve.
Megindult a magyar gazdaság  - még jobban, mint a kormány várta

Megindult a magyar gazdaság - még jobban, mint a kormány várta 

A Pénzügyminisztérium közzétette a frissített makrogazdasági prognózisát, mely az eddigieknél kedvezőbb gazdasági folyamatokról árulkodik.

Egyre több a baljós előjel – küszöbön a gazdasági lassulás Magyarországon? 

A magyar GDP dinamikája 2018-19-ben 5% körülire, az EU-ban az egyik leggyorsabbra emelkedett. Ezzel a magyar növekedés meghaladta bárki – ezen belül különösen az EU és a GKI – prognózisát.

Dávid Ferenc: szégyellem, hogy nem tiltakoztam hangosabban 

A jelenlegi munkaerő-piaci helyzet felébresztette a cégeket, az érdek-képviseleteket, de a gazdaságpolitikai irányítókat is. Ugyanakkor a mostani munkaerő-hiánynak az elmúlt évek-évtizedek elhibázott döntései, elszalasztott lehetőségei ágyaztak meg – véli Dávid Ferenc közgazdász, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) volt főtitkára.

Mi magunk vagyunk a kockázat 

Legalább két éve tart a diskurzus arról, hogy mikor omlik össze az amerikai tőzsde, lassul le Kína gazdasága, és süllyed recesszióba a világgazdaság. A puha vagy kemény landolás esélyeit latolgatták szakemberek a Piac & Profit által rendezett Cégvezetők Csúcstalálkozóján.

Évente harmincezerrel fogy a magyar munkavállalók száma 

Három győri Audi teljes munkavállalói létszáma tűnik el folyamatosan a munkaerőpiacról és nem látszik a trend megfordulása – hívta fel a figyelmet az Alternatív Gazdasági Kutatóközpont legfrissebb kutatása.

Évtizedes rekord a magyar gazdaságban 

Az idei év első negyedévben 5,3 százalékkal nőtt a hazai GDP, amely meghaladta az elemzői várakozásokat – jelentette ki Varga Mihály. A kedvező adat hátterében a foglalkoztatás dinamikus bővülése, a bérek folyamatos emelkedése, a töretlen beruházási kedv, valamint az export kiemelkedő teljesítménye áll.

Válság nem fenyeget, de a lassulás biztos 

Komolyabb nemzetközi gazdasági válságtól egyelőre nem kell tartani, de a lassulás szinte biztosra vezető – véli a K&H. Az elmúlt években látott kedvező befektetési környezet is rizikósabb, hosszabb távon pedig inkább forintgyengülésre, mint erősödésre lehet számítani. A lanyhuló európai gazdaságnak lökést adhat, ha a Brexit ügye megoldódik, a dél-európai régióban pedig akad bőven tennivaló.

Már nem félnek az adóemeléstől a cégek 

A K&H kkv bizalmi index 10 pontos emelkedést követően elérte második csúcspontját, jelenleg 15 ponton áll. A kiemelkedő hangulatjavulás leginkább annak köszönhető, hogy a cégek a közterhek idei alakulását és az elmúlt hónapok gazdasági intézkedéseit is kedvezőbben látják. A bizalom minden árbevétel-kategóriában és ágazatban javult, de a középvállalkozásoknál és az agrárszektorban a legerősebb.

Magyar gazdasági kilátások: minden nagyon jó 

A lendületes évkezdet hatására a Takarékbank 4,2 százalékról 4,4 százalékra emelte az idei, valamint 3,5 százalékról 3,6 százalékra a jövő évi GDP növekedési előrejelzését. Az elemzők becslése szerint a tavalyihoz képest valamelyest lassabb ütemben ugyan, de továbbnövekszik a gazdaság: 4,4 százalékos növekedésre számítanak.

Állami beruházásösztönzés: esély vagy veszély? 

Az elmúlt években, évtizedekben sorra érkeztek a nagy gyártó vállalatok, multicégek hazánkba, részben azért, mert a kormány nagylelkű támogatásokkal, kedvezményekkel csábította őket. Mennyiben profitál ebből a magyar gazdaság hosszú távon? Ezt a kérdést tette fel szakértőnk, dr. Tomka Barnabás.

Venezuela csak az első, Kuba a következő dominó? 

A venezuelai gazdasági válság más karibi országokat is elérhet, amelyek a szoros gazdasági kapcsolatok miatt kerülhetnek nehéz helyzetbe. Az első ezek között mindjárt Kuba, ami most már kezd kifogyni a devizából.

Elérték a csúcsot a lakásárak 

2015 óta, 2018 negyedik negyedévéig 35,4 százalékkal nőttek a magyar lakásárak, s ezzel az EU-s átlagot bőven kétszeresen meghaladó drágulással jelenleg 29 vizsgált európai ország között Magyarország a képzeletbeli dobogó harmadik fokán áll. A listát Izland vezeti 45,2 százalékkal, majd Szlovénia következik 37,2 százalékkal. Az elmúlt három évben egyedül Olaszországban lettek – alig 2 százalékkal – olcsóbbak a lakóingatlanok.

A nyakára hágott a tartaléknak a kormány 

A kormány több politikusa is beszél egy bekövetkező gazdasági válságról, amire fel kell készülnie az országnak. Ennek kapcsán gazdasági akciótervet dolgoznak ki. Ugyanakkor a kormány az év első három hónapjában költötte el az elmúlt nyolc évre visszatekintve a legtöbb pénzt a költségvetési tartalékból.

Meddig drágulhat az olaj? 

A szaúd-arábiai termelés drámai visszafogása, az Iránt és Venezuelát sújtó szankciók, a Kínából érkező jó hírek és a kockázatkedvelő hangulat általános erősödése együttesen továbbra is felfelé viszik a nyersolaj árát.

Egyelőre megtorpant az élelmiszerárak emelkedése 

Stagnáltak a nemzetközi élelmiszerárak márciusban az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) számításai szerint. A tejtermékek drágulása mellett a gabonafélék, növényi olajok és cukor árának esése egyensúlyozta ki az élelmiszerkosarat.

Brexit: még egy évad a legnépszerűbb brit szappanoperának? 

Célszerű felkészülten várni egy esetleges no-deal Brexitet, most már a hazai cégeknek is számítania kell egy megállapodás nélküli brit kilépésre, mert nem valószínű, hogy bármilyen határidőig sikerülne megállapodni. Kilenc fontos ponton kell számolni a változásokkal.

Lakáspiac: kielégítetlen lesz a kereslet 

A tavalyi, rekordmértékű drágulás ellenére idén sem számíthatunk a lakásárak enyhülésére, bár a szakértők szerint az áremelkedés valószínűleg a tavalyinál kisebb mértékű lesz. 2019-ben több mint 20 ezer új lakást adnak át, de a kereslet egyelőre még akkora, hogy ez sem nyomja le az árakat. Az egyéb árnövelők – a CSOK bővülése, a lakásépítések lassulása, a keresetek növekedése – idén is jelen lesznek, és a kedvezményes lakásáfa is megemelheti az árakat, bár ennek hatását inkább csak a következő pár évben érezhetjük majd.

Vészes elszigeteltséghez vezethet, ha tovább romboljuk uniós kapcsolatainkat 

A magyar gazdaság sokkal felkészültebben nézhet egy esetleges újabb válsággal szembe, mint 2008-ban, az idén pedig a 3,5 százalékot is meghaladhatja a gazdasági növekedés. De a kockázatok is egyre nőnek – derült ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzéséből.

Nem hozott javulást a március 

Míg 2018 utolsó negyedévében folyamatosan emelkedett, 2019 első negyedévében kis lépésekkel, de folyamatosan csökkent a GKI konjunktúraindexe. A márciusi romlás – a februárihoz hasonlóan - az üzleti várakozások miatt következett be, a fogyasztóiak ugyanis február után márciusban is kissé javultak, s gyakorlatilag elérték tavaly év végi szintjüket. A magyar gazdaság szereplőire összességében továbbra is erős optimizmus jellemző.

Hajtűkanyar a monetáris politikában 

Erőteljes fordulatot vett az amerikai jegybank: idén már nem várható kamatemelés, sőt, a befektetők egyéves időtávon kamatcsökkentést prognosztizálnak. Ez azt jelenti, hogy a Fed elérte a kamatemelési ciklus végét, és ismét a piacok támogatása kerül a fókuszba, ami egyúttal az MNB számára is kedvező lehet az alacsony kamatszint további fenntartásához. Mindez leginkább a részvények és a feltörekvő piac számára kedvező – elemezte a monetáris fordulat várható hatásait a K&H Alapkezelő.

Most jönnek csak a nagy meglepetések a fizetésekben 

A Központi Statisztikai Hivatal bejelentése alapján 2019-től kezdve új adatbázisra épülő havi keresetstatisztikát közölnek. Már nemcsak az 5 fő és afeletti létszámú vállalkozások kerülnek be az adatközlésbe, hanem minden, így a mikrofoglalkoztatónál dolgozó jövedelme is szerepelni fog az átlagkeresetben. Ennek következményeit vizsgálta a Policy Agenda.

Losoncz Miklós: az EU-n kívül is van élet, csak sanyarú 

Az Európai Unió politikailag csak nyert a brexit-folyamattal, a britek távozásának gazdasági hatásait bőven enyhíti a tény, hogy most egységesebb, mint valaha. A britek példáján pedig most más, ingadozó tagállamok is láthatják, mibe kerül a szuverenitás. Dr. Losoncz Miklós, a Budapesti Gazdasági Egyetem professzora szerint az Egyesült Királyság előtt egyszerűen nem létezik jó kimenetel.

Brexit: már megint itt az igazság pillanata 

Ma szavaz a brit Alsóház a Brexitről, a sokszor halasztott voksolás az utolsó lehetőség, hogy London viszonylag normális keretek között hagyja el az uniót. A bukás után már csak a halasztás marad, vagy a kemény kipottyanás.

Nemzeti érdek lenne az egészséges lakosság 

A magyar vállalatok is nyerhetnek, ha emelik a béreket, de ez csak az egyik szükséges lépés lenne a munkaerőhiány ellen Csath Magdolna közgazdász szerint. A Szent István Egyetem professzorával a túlóratörvényről, a versenyképességi rangsorokról és arról is beszélgettünk, miért árthatnak a versenyképességnek az autóipari beruházások.

Fordulhat a kocka a hazai tőzsdén 

A feltörekvő piachoz képest eddig alulteljesítő hazai tőzsdén pozitív fordulatot hozhat, hogy a nemzetközi hangulat javulása és a kedvező magyar gazdasági környezet mellett a vállalatok kilátásai is a várakozások szerint alakultak. A jelenleg olcsónak tekinthető hazai részvényeket így érdemes felülsúlyozni a portfólióban – tanácsolja a K&H Alapkezelő.

Az árakon is egyre jobban látszik a fellendülés 

Februárban ugrott az infláció, a legtöbb termékcsoportban gyorsulás látható. A GDP-növekedésben főszerepet vállaló piaci szolgáltatásoknál 2008 óta nem látott áremelkedés történt. Az inflációs nyomás és a kedvezőtlenebbé váló nemzetközi környezet miatt nehéz helyzetben van a magyar jegybank, de számottevő szigorítás egyelőre nem várható.

Munkaerőhiány: még 19 évig? 

Hiába mindennapos téma a munkaerőpiaci helyzet és a magyarországi demográfiai válság, van az egész kérdéskörnek egy oylan aspektusa, amelynek kevés figyelmet szentelnek: hogy a születési kedv növelése nem oldja meg a munkaerőhiányt.

Audi, Spar, Tesco: leépítés, bezárás és kivonulás? 

Audi, Spar, Tesco. Vajon mi a közös ezekben a cégekben? Első ránézésre talán nem túl sok. Magyarországon is jelen lévő, külföldi tulajdonú multinacionális vállalatok, ami még nem nevezhető komoly hasonlóságnak. Ha viszont kiegészítjük azzal, hogy Magyarországon is jelen lévő, külföldi tulajdonú multinacionális vállalatok, amelyek legutóbb olyan kifejezések kíséretében kerültek be a hazai médiába, mint sztrájk, leépítés és kivonulás, akkor máris szembetűnő a hasonlóság.

Mintha fogyna a szufla az építőiparban 

Bár 2018 összességében rekordévet jelentett a hazai építőiparban, hiszen soha ilyen összegben nem kezdődtek meg kivitelezési munkák Magyarországon, mint tavaly, az év második felében csökkent a lendület.

Még mindig optimista a magyar gazdaság 

A tavalyi év utolsó negyedévében folyamatosan emelkedett, 2019 első két hónapjában viszont csökkent a GKI konjunktúraindexe. Februárban az üzleti várakozások közül csak az építőipariak javultak, a fogyasztói várakozások pedig a februári javulás ellenére is elmaradtak a múlt év végitől. A magyar gazdaság szereplőire azonban összességében továbbra is erős optimizmus jellemző.

Nyolcéves rekord dőlt meg lakásépítésben 

2018-ban több mint 20 százalékkal több új építésű lakást adtak át Magyarországon, mint egy évvel korábban. A lakás-áfa szabályozása körüli bizonytalanságok azonban enyhe visszaesést eredményeztek a tavaly kiadott új építési engedélyek számában.

Meddig tarthat még a részvénypiaci száguldás? 

December vége óta tart a részvénypiacok erősödése, a bikapiac egyre kiterjedtebb, a múlt hét utolsó kereskedési napja pedig kifejezetten látványos volt. De meddig folytatódhat még az emelkedés?

Magyarország profitálhat is a Brexitből 

Már maga a Brexit folyamat és az azóta végbement változások is tanulságosak, de Magyarország számára konkrét előnyöket is kínálhat a brit kilépés. Még nem késő ringbe szállni a Brexit miatt távozó cégekért, vagy az esetleg hazaköltöző magyar vendégmunkásokért.

Volt már nagyobb is a lelkesedés 

Csökkent a közép-európai régióban a pénzügyi igazgatók optimizmusa egy év alatt, de összességében még mindig bizakodóan tekintenek a jövőbe. A Deloitte friss felmérése szerint a magyar pénzügyi vezetők közül a legtöbben 2,6 és 3,5 százalék közötti GDP-növekedéssel számolnak és kevésbé tartanak a gazdasági bizonytalanságoktól, mint régiós társaik.

Lufi, nem lufi? Mi történik a lakásárakkal? 

Idén még nehezebb lehet vonzó áron ingatlanhoz jutni, ami felértékeli az ingatlanszakértők szerepét az igazán jó ajánlatok megtalálásában. Ugyanakkor sok területen várhatóan az idén már tetőznek a lakásárak.

A magyar gazdaságban is eljött a fordulópont éve 

A világgazdasági növekedés tekintetében a 2018-as 3,1 százalékos növekedést követően egyértelműen fordulópont következik. A lassulás mértékét nagyban befolyásolják azok a kockázatok, amelyek már 2018-ban is érzékeltették hatásukat: az amerikai–kínai kereskedelmi háború, Amerika és egyes európai országok fiskális politikájának következményei, a hitellufi esetleges kipukkadása, illetve a politikai kockázatok felerősödése.

Történelmi rekordot ért el az építőipar 

A múlt évet 22 százalékos növekedéssel zárta az építőipar, ez a 2017-es jó teljesítmény miatt is kiugró eredményt jelent.  Az ágazat termelési értéke pedig történelmi csúcsot döntött, miután 3 ezer milliárd forint fölé került.

Márciusban lépésre kényszerülhet a jegybank 

Habár az inflációs mutató lényegében a decemberi szinten áll, az egyre nagyobb hangsúllyal figyelembe vett maginflációs mutató már elérte a jegybank inflációs célját, így márciusban kamatemelésre is sor kerülhet.

Ingatlanárak hegymenetben: újabb buborék? 

Vajon újabb buborék alakul ki az ingatlanárakban, vagy tartós lesz az áremelkedés? Elég a béremelés a magyar vállalatoknak, hogy kezeljék a munkaerőpiaci kihívásokat? A Piac & Profit most megjelent februári számában többek között ezekre a kérdésekre is válaszokat adunk! Keresse az újságárusoknál!
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport 

Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő cégcsoport.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Költségkímélés

A szomszédtól félünk legjobban Budapesten

A szomszédtól félünk legjobban Budapesten  

Márciusban felbolydult a lakásbiztosítási piac, először válthattunk lakásbiztosítást évfordulótól függetlenül.

Adózás

Milliókat spórolhat, mielőtt kopogtat a NAV

Milliókat spórolhat, mielőtt kopogtat a NAV 

A NAV ellenőrzési terve szerint az informatikai rendszerek által gyűjtött adatok és az adózók magatartása egyaránt meghatározó tényező az ellenőrzési folyamatokban.

Cégblog

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport 

Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő cégcsoport.

Klímablog

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben  

Míg 2022-ben nem egészen ezer, addig tavaly már több mint négyezer balkon napelemet telepítettek Bécsben.

Társadalom

Törés az orosz hadvezetésben

Törés az orosz hadvezetésben 

Nem sok háború lehetett a Földön, amiben ne jelent volna meg a korrupció.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo