Hogyan integrálható a kötelező üzemorvosi vizsgálat egy minden eddiginél hatékonyabb vállalati egészségprogramba?

Első hallásra talán kemény diónak tűnhet a két terület egyesítése, egy hazai egészség-startupnak azonban sikerült megoldania a feladványt. Cikkünkben közelebbről is megvizsgáljuk, mi a Fitpuli digitális vállalati egészségprogramjának titka, és milyen előnyöket tartogat a munkavállalók és a munkáltatók számára.

A munkahelyi egészséggel kapcsolatos kérdésekre a választ a legtöbb munkáltató számára a kötelező foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás jelenti – magyarán az üzemorvosi vizsgálatok. Egyre többen vannak azonban, akik hatékonyabb megoldást keresnek dolgozóik egészségének megőrzésére. Számukra jelenthet alternatívát egy színvonalas, jól működő és eredményes vállalati egészségprogram. 

A munkahelyi egészségprogramok bevezetése azonban rendszerint a kötelező üzemorvosi vizsgálatoktól teljesen függetlenül zajlik. Ez a párhuzamosság azonban indokolatlan és egyáltalán nem hatékony. Ahhoz lehetne hasonlítani, mintha egy orvos két keze egymástól függetlenül próbálná gyógyítani ugyanazt a pácienst.

Ezért az ideális megoldás egy olyan vállalati egészségprogram lehet, ami magában foglalja a kötelező foglalkozás-egészségügyi ellátás elemeit is. Szerencsére már Magyarországon is elérhető ilyen egészségprogram. A Fitpuli integrált, digitális vállalati egészségprogrammal támogatott foglalkozás-egészségügyi szolgáltatása hatékonyan egyesíti a két említett terület előnyeit. 

Cikkünkben részletesen is körüljárjuk, milyen előnyöket tartogat ez az integrált munkahelyi egészségprogram a munkáltatóknak és a munkavállalóknak. A cikk elkészítéséhez dr. Fügedi Gergely, a Fitpuli operatív igazgatója nyújtott szakmai segítséget. 

Mi az a Fitpuli? Eszik-e vagy isszák?

A Fitpuli egy digitális vállalati egészségprogram, amelynek központi része egy aktivitásmérőkkel is összekapcsolható mobiltelefonos applikáció. Az app méri és tárolja is a felhasználók egészségre, életfunkciókra, aktivitásra, életvitelre stb. vonatkozó adatait. 

Ezek az adatok segítenek abban, hogy a munkavállaló nyomon kövesse, mennyi időt tölt mozgással, hogyan változik a testsúlya, milyen minőségben és mennyit alszik és így tovább. A Fitpuli app arra is lehetőséget ad, hogy a dolgozó célokat tűzzön ki, például, hogy mennyit mozog naponta vagy mennyit fogy a hónap végére. Az app pedig segít ezeknek a céloknak az elérésében, ha szükséges, figyelmezteti a felhasználót, vagy más módon motiválja. 

A Fitpuli egészségprogramjának további különlegessége, hogy oktatási anyagokat is tartalmaz, amelyek az életmódorvostan és az egészségügyi kutatások legfrissebb eredeményein alapulnak. Így a felhasználók nem csak azt tudják, mit kell csinálniuk, de az is kiderül számukra, miért jó, ha követik ezeket a tippeket, javaslatokat. Ezek az információk segítenek abban, hogy a dolgozók hosszú távon is kitartsanak a mozgás- és egyéb életmódcéljaik mellett. 

Az üzemorvosnál a Fitpuli nélkül…

Először nézzük meg, hogyan is zajlik egy hagyományos üzemorvosi vizsgálat. A dolgozó megjelenik a kötelező vizsgálaton. Az orvos most látja először, esetleg az előző, jellemzően egy évvel korábbi vizsgálaton találkoztak legutóbb. Az orvos ekkor rendszerint semmit sem tud az illető szokásairól, életmódjáról, egészségi állapotáról, esetleg a tizenkét hónapos kartonból próbál tájékozódni az alkalmazott állapotáról. Ezért először kikérdezi a pácienst, majd megvizsgálja. Végül a válaszai és a vizsgálat eredményei alapján megállapítja, hogy alkalmas vagy esetleg alkalmatlan a munkavégzésre – és jobb esetben talán tanácsokat is igyekszik adni a leginkább szemet szúró egészségügyi problémákra.

Legyünk őszinték: az ilyen vizsgálatokon az orvosok ritkán ásnak igazán mélyre. Pár rutinkérdés, és ha az eredmények nem utalnak semmilyen betegségre, a munkavállaló meg is kapja az “alkalmas” plecsnit. A jogszabályoknak ez tökéletesen megfelel, és a nyilvánvaló egészségügyi problémákat kétségtelenül ki is szűri. Ennél többet azonban az esetek többségében ritkán várhatunk tőle. 

...és a Fitpulival

A dolgozó megjelenik a kötelező üzemorvosi vizsgálaton. Az orvos pedig már a kezében tartja az összes adatot, ami az illető életfunkcióiról, szokásairól, napi aktivitásáról, vízivási, alvási, alkoholfogyasztási szokásairól szól. Sőt, azt is tudja, milyen gyógyszereket szed és mi a családi anamnézise. Mindez a Fipuli applikációjának segítségével lehetséges, ahonnan az orvos lekérheti a szükséges adatokat.

Az üzemorvos tehát minden fontos információ birtokában van, amikor a vizsgálat elkezdődik. Így sokkal jobban megismerheti a pácienst, mint a hagyományos orvos-beteg viszony során. A kulcsfontosságú információk alapján eleve célirányos kérdéseket tehet fel, illetve az elvégzett vizsgálatokat is ezeknek megfelelően választhatja meg. 

Fotók: Fitfuli.hu

Az app által szolgáltatott adatok, valamint a vizsgálat eredményének fényében az orvos sokkal pontosabb képet kap a munkavállaló egészségi állapotáról. Így hatékonyabb javaslatokkal, tanácsokkal láthatja el őt az egészségmegőrzés és -fejlesztés terén. Ráadásul az orvos tanácsait az applikációban egészsségcélként is be lehet állítani. Így nem csak a munkavállaló emlékezetére, motivációjára és kitartására van bízva, hogy mennyit vesz ezekből figyelembe, az apptól is segítséget kap ezen a téren. 

A következő üzemorvosi vizsgálaton pedig már az azóta mért és rögzített adatok birtokában láthatja el újabb tanácsokkal az orvos a munkavállalót. Ilyen magas szinten integrált munkahelyi egészségügyi rendszerre gyakorlatilag nincs példa napjainkban Magyarországon. (Külföldön pedig szintén nincs, mert a nyugati országok többségében nem kötelező a foglalkozás-egészségügyi vizsgálat). 

Mit kínál a Fitpuli a munkáltatóknak?

Azt, hogy a munkavállalók mit profitálhatnak a Fitpuli használatából, fentebb már említettük - de milyen előnyöket tartogat ez az egészségprogram a munkáltatóknak?

Az eddig elvégzett kutatások alapján egyértelműnek látszik, hogy a cégeknek üzleti szempontokat figyelembe véve is megéri egészségfejlesztésre költeni. 

Íme néhány példa:

  • A Gallup Intézet adatai szerint 30%-kal kisebb valószínűséggel hiányoznak betegség miatt azok a munkavállalók, akik elégedettek és jólléti pontszámaik is magasak.
  • Táppénzes napjaik száma pedig 70%-kal kevesebb évente, mint akik jólléti pontszámai alacsonyabbak.
  • Aki úgy érzi, hogy munkáltatója törődik az egészségével és a jóllétével, 38%-kal elkötelezettebb a cége iránt.
  • A WHO adatai szerint az egészségprogramok révén 27%-kal csökkenthető a betegség miatt kieső munkanapok száma. 
  • További kutatások szerint 5-11%-kal növekszik a termelékenység.
Hab a tortán, hogy a Fitpuli segítségével a különböző cégek munkavállalói egymással is versenyezhetnek. Sőt, most egy játékos kihívásban is részt vehetnek az erre nyitott nagyvállalatok. Az Union Biztosító Zrt. támogatásával, a HR Fest közreműködésében megvalósuló kezdeményezés során a legjobban teljesítő, egészségtudatos cégek közül az első helyezett ingyenes, a második és harmadik helyezett pedig kedvezményes díjszabású foglalkozás-egészségügyi ellátást és egészségprogram-hozzáférést nyerhetnek a 2021-es évre

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo