Gazdasági szabálytalanságok focikluboknál

Pár hete robbant ki egy botrány a Manchester City csapata körül, akiket a pénzügyi fair play megsértése miatt kizártak a következő két Bajnokok Ligája idényből. A Manchester City azóta benyújtotta a fellebbezését a Nemzetközi Sportdöntőbírósághoz (CAS), azt még nem tudni, mikorra várható a döntés. Ennek apropóján körülnéztünk, hogy korábban milyen gazdasági ügyek és büntetések voltak a labdarúgás világában.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem az angol klub az egyetlen csapat, akinek akadt már gondja a pénzügyi fair play betartásával, az utóbbi években több csapat is kapott büntetést.

Kép: bet365.hu

Az egyik ilyen esetben magyar szálat is találhatunk, hiszen 2015-ben az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) négy évre eltiltotta a Dinamo Moszkvát az európai kupákban való szerepléstől. Ekkor a csapat tagja volt Dzsudzsák Balázs is, aki az év végén 89 lejátszott mérkőzés után ott is hagyta Oroszországot. Az UEFA vétkesnek találta a klubot a szabálytalan – az egyesületnek indokolatlanul magas támogatást garantáló – szponzori szerződésekben és a túlzott futballistafizetésekben is, az eset után az UEFA bevezetett egy a játékos fizetéseket csökkentő új finanszírozási rendszert. A moszkvaiak, így hiába nyerték meg a 2016/17-es idényben az orosz bajnokságot, nem vehettek részt a Bajnokok Ligája küzdelmeiben. Ráadásul a fizetés csökkentések következtében több kulcsjátékosát is elvesztette a klub: Dzsudzsák melett távozott Mathieu Valbuena és Kevin Kurányi is, a bet365 adatai alapján.

Az AC Milan csapatának már többször is meggyűlt a baja az UEFA-val a pénzügyi fair play miatt, és 2019-ben ismét egy vizsgálat indult ellenük. Korábban már a 2017-es idény után kizárták a csapatot a nemzetközi kupákból, akkor a klub sikeresen fellebbezett a Nemzetközi Sportdöntőbíróságnál, és végülis elindulhattak az Európa-ligában. A 2019-es szezonban először 12 millió eurós büntetést kapott a klub és 2021-ig meg kell felelniük az európai szövetség által támasztott gazdasági előírásoknak, aminek a legfontosabb eleme, hogy a klub nem költhet többet, mint amennyi a bevétele. Majd egy vizsgálat utána CAS a 2015-17 és a 2016-18 közötti időszakban is szabálytalannak találta a Milan gazdálkodását, így egy a klub és az UEFA által kötött megállapodás után a Milan visszalépett az idei Európa-ligától, emlékszik vissza az Unibet. Ez miatt fordult elő, hogy a Debreceni VSC nem az AS Roma-val találkozott az Európa-liga selejtezőjének a második fordulójában, hanem a Torinóval.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo